Prawie każdy z nas doświadczył kiedyś problemów ze współpracownikami lub szefami. Spieramy się, nie zgadzamy, czasem kłócimy, ale dopóki wzajemnie się szanujemy, jesteśmy w stanie efektywnie pracować. Istnieją jednak sytuacje, gdy konflikty w pracy stają się coraz poważniejsze.
Mobbing w miejscu pracy – jakie nosi znamiona?
Ktoś, kto dotychczas jedynie nas nie lubił, zaczyna niszczyć naszą pozycję w pracy. Robi wszystko, by inni pracownicy lub szefowie przestali darzyć nas sympatią i szacunkiem. Kłamie, plotkuje, miesiącami podkopując naszą pozycję zawodową, aż w końcu zaczynamy bać się każdego następnego dnia w pracy. W konsekwencji coraz częściej chorujemy, popadamy w depresję.
Taka permanentnie zła atmosfera w pracy, będąca swego rodzaju terrorem psychicznym nazwana została mobbingiem. Słowo mobbing pochodzi od angielskiego słowa mob i oznacza tyle, co napadać na kogoś, zaczepiać. Mobbing charakteryzuje się tym, że osoba maltretowana pozbawiona jest możliwości obrony, pozostaje zatem bezradna i bezsilna wobec działań prześladowcy. O mobbingu mówi się ostatnio coraz głośniej ze względu na procesy wytaczane przez pracowników supermarketów latami wykorzystywanych przez pracodawców. Obecnie w krajach Unii Europejskiej mobbingowi poddawanych jest około 8% wszystkich pracujących osób.
Dlaczego tak trudno jest walczyć z mobbingiem?
Za przyczyny mobbingu uznaje się wysoki poziom bezrobocia i stałe zagrożenie utratą pracy. Pracodawca, który zdaje sobie sprawę ze swojej przewagi, nierzadko wykorzystuje ten fakt, by szantażować pracowników, a oni z kolei zgadzają się na złe traktowanie, bojąc się utraty pracy.
Mobbing, to m.in.:
– ograniczanie przez przełożonego lub kolegów możliwości wypowiadania się
– ciągłe krytykowanie wykonywanej pracy
– ustne groźby lub pogróżki
– pozbawianie możliwości odezwania się
– ośmieszanie
– zmuszanie do wykonywania prac naruszających godność osobistą
– zaloty lub słowne propozycje seksualne
– zlecanie wykonania prac bezsensownych
– niedawanie ofierze żadnych zadań do wykonania
– grożenie przemocą fizyczną
Jak sobie pomóc, jeśli doświadczamy mobbingu w miejscu pracy?
Aby można było mówić o mobbingu i rozpocząć oficjalną walkę z nim, nękanie i prześladowanie psychiczne występować muszą przez co najmniej pół roku i pojawiać się przynajmniej raz w tygodniu. Każdy z nas ma prawo zaskarżyć do sądu pracy prześladującego nas przełożonego lub współpracownika, choć nie każdy ma psychiczną siłę, by podjąć takie wyzwanie. Łatwiej działać w większej grupie, toteż w sytuacji gdy dotyka nas mobbing, najlepiej skontaktować się z odpowiednimi organizacjami, możemy też udać się do związków zawodowych. Warto też odwiedzić psychologa, który pomoże nam podreperować nasz zły stan psychiczny i nauczy dawać sobie radę z prześladującym nas człowiekiem. Najważniejsze jest jednak, byśmy pamiętali, że nie jesteśmy bezradni i im szybciej zaczniemy szukać pomocy, tym szybciej pokonamy problem mobbingu i znowu będziemy żyć normalnie.