Dziecko u psychoterapeuty

Autor:
Iwona Ring
15 września, 2021

Rozwój dziecka i jego funkcjonowanie bywa przyczyną wielu rodzicielskich pytań i rozterek. Nie jest łatwo zrozumieć dziecko i często zaskakujące rodziców zachowania. Nie jest też łatwo reagować na nie w taki sposób, by dziecko mogło skorzystać z pomocy czy interwencji rodziców.

Wątpliwości, rozterki, pytania  to częsty powód konsultacji rodziców z psychologiem dziecięcym. Choć specjalista ma w swojej nazwie “dziecięcy”, jego  współpraca z rodzicami ma bardzo duże znaczenie.
To rozmowy z rodzicami zawsze inicjują współpracę z psychologiem dziecięcym. Mogą one pomóc odróżnić to co w zachowaniu dziecka rozwojowe, co wcale nie znaczy łatwe dla rodziców,  od tego, co może wskazywać na jakiś rodzaj kłopotu wymagający włączenia do współpracy z rodziną psychologa. Sprzyjają lepszemu rozumieniu dziecka i odnalezieniu odpowiedzi na trudne pytania.  Rodzicom, którzy lepiej rozumieją stany i emocje dziecka, lepiej rozumieją siebie i znaczenie jakie mają dla nich napotykane trudności, łatwiej zachować spokój i reagować w sposób sprzyjający dziecku i wzmacniający dobre rodzinne relacje. 

Jeśli podczas spotkań z rodzicami psycholog uzna, że potrzebne są konsultacje z udziałem dziecka, to  ono – po spotkaniach z rodzicami – pojawia się w gabinecie psychologa.  Rozpoczęcie konsultacji z udziałem dziecka lub psychoterapii dziecka zawsze wymaga zgody rodziców. Psychoterapia dziecka to podobnie jak  psychoterapia dorosłego – dialog. Oczywiście, inaczej przebiega rozmowa psychologa z nastolatkiem, a inaczej z dzieckiem w wieku przedszkolnym. Im młodsze jest dziecko, tym bardziej dialog ten realizowany jest nie w rozmowie, a we wspólnej swobodnej zabawie. Podczas  rozmów i zabaw dziecko zaprasza do swojego wewnętrznego świata psychologa, opowiadając o swoich doświadczeniach, przeżyciach, emocjach, troskach i pragnieniach.  Poznając ten świat, psycholog może przybliżać go rodzicom, odnajdując razem z nimi rozwiązania trudności.

W  kontaktach rodziców z psychologiem dziecięcym mogą pojawić się wątpliwości. Bywa, że rodzice są zaskoczeni, dlaczego psycholog nie dostrzega potrzeby pracy z dzieckiem, proponując rodzicom konsultacje dla nich lub  wspólną pracę rodziców i dzieci podczas konsultacji rodzinnych. Przecież to dziecko ma trudności lub wręcz źle się zachowuje, czemu więc służyć mają rozmowy z rodzicami – dopytują rodzice. Rodzice mogą też niepokoić się perspektywą spotkań psychologa z dzieckiem. Dopytują o to, na czym polegają takie spotkania? Jak przedszkolak może z nich skorzystać? Przecież często słabo mówi, a na pewno nie potrafi opowiadać o swoich emocjach, kłopotach, trudnościach. Czy dziecko nie przekaże psychologowi fałszywego, zbyt krytycznego obrazu rodziców i rodziny?

Psychoterapia dziecka jest procesem,  który jest rozłożony w czasie. By przynosiła efekty, musi być spełnionych kilka warunków. Ważne jest porozumienie i zaufanie pomiędzy psychologiem a rodzicami. Takie przymierze psycholog – rodzice sprawia, że rodzice mogą z  ufnością powierzyć psychologowi swoje dziecko. Przymierze rodzic – psycholog pomaga też dziecku w budowaniu opartego na zaufaniu  kontaktu z psychologiem. Dlatego psycholog, pracując z dzieckiem, systematycznie spotyka się również z jego rodzicami. Podczas tych spotkań dzieli się swoimi spostrzeżeniami i opiniami o tym, jak widzi dziecko, jego funkcjonowanie, zasoby i trudności. Dla efektów psychoterapii ważne jest, by rodzice systematycznie uczestniczyli w takich konsultacjach. Stałość, ciągłość i systematyczność w psychoterapii dziecka zagwarantowana przez rodziców, ale również psychologa sprzyja dobrej pracy i zdrowieniu dziecka.

Czytaj również

Kobieta – matka

Jeszcze stosunkowo niedawno było jasne – dziewczyna dorasta, wychodzi za mąż, rodzi dzieci i opiekuje się rodziną i domem. Kobiety jednak zaczęły odczuwać brak, niedosyt, bunt wobec tego wzorca. Historia pomogła – mężczyźni walczyli na frontach dwóch wojen

Czytaj więcej >

Witaj szkoło!

Wrzesień to początek roku szkolnego. To jednocześnie koniec wakacji. Nie tylko dla dzieci, również dla nas dorosłych, rodziców. Jak o tym czasie myślimy? Co przekazujemy naszym dzieciom? Czy początek szkoły oznacza początek czegoś nowego, ekscytującego, zmianę, która przyniesie

Czytaj więcej >

Terapeutyczna przyjaźń

Z obserwacji potwierdzonych badaniami wiadomo, że różnimy się między sobą potrzebą wsparcia, gotowością do jego dawania i przyjmowania, percepcją tego, co oferują nam inni. Kobiety mają przez całe życie więcej koleżanek i przyjaciółek niż mężczyźni. Od dzieciństwa dziewczęta

Czytaj więcej >

Kontakt

Zdjęcie lokalizacji pracowni psychologicznej Ego na ulicy Murmańskiej

Praga Południe, Wawer, Wesoła, Rembertów, Ząbki, Gocław

Pracownia Psychologiczna Ego.
ul. Murmańska 6 lok. 5
04-203 Warszawa

Pracownia Psychologiczna Ego


NIP 952 135 35 62, REGON 017441219

Murmańska 6 lok. 5,
04-203 Warszawa
Nr konta: 54 1140 2004 0000 3802 7577 5722

Pracownia Psychologiczna Ego
Niepubliczna Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna

NIP 952 135 35 62, REGON 384083617
ul. Murmańska 6 lok. 5,
04-203 Warszawa

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami

Pracujemy online

Grafika pokazująca kobietę przy telefonie i smartfonie
Logotypy komunikatorów internetowych

Naszym Klientom proponujemy również konsultacje i terapię online. Jeśli nie możesz spotkać się z nami w gabinecie, przeczytaj jak korzystać z konsultacji zdalnych i umów się na wizytę.