Stres – nieodłączny towarzysz

Autor:
Hanna Lemańska-Węgrzecka
4 czerwca, 2021

Nie, jesteście Państwo w błędzie. Nie będzie to tekst o trwającej od zawsze przyjaźni człowieka i psa, choć warto tu wspomnieć, że posiadanie psa  zmniejsza poziom napięcia, sprawia, że jego właściciel zażywa więcej ruchu co jest – choćby tylko ze zdrowotnego punktu widzenia – bardzo pożądane. Zdarzało mi się już w mojej karierze zawodowej przepisywać receptę na psa. Ale o psach kiedy indziej. Dziś porozmawiajmy o stresie.

No właśnie. Choćby dlatego nie o psach, że posiadają je tylko niektórzy szczęśliwcy, a stres jest nieodłącznym towarzyszem każdego z nas. Nie da się go uniknąć. Ba, powiem więcej. Są tacy, którzy sami go szukają. Wcale nie żartuję. Stres to napięcie psychiczne wraz z towarzyszącymi mu zmianami somatycznymi. Istnieje całkiem spora grupa osób mających tzw. duże zapotrzebowanie na stymulację, czyli potrzebę budowania takich okoliczności życiowych, które dostarczają dużo wrażeń. Innymi słowy, czują się naprawdę dobrze wtedy, gdy poziom napięcia w ich życiu jest odpowiednio wysoki. Przykłady? Proszę bardzo. Alpiniści, spadochroniarze, szybko jeżdżący kierowcy szybkich samochodów, chirurdzy, dziennikarze. Dla takich osób zabójcze jest wolne tempo życia i marazm. W takich okolicznościach mówią, że są w stresie.

Wniosek? Tak naprawdę trudno powiedzieć, co dla kogo jest stresem. To po pierwsze. A po drugie, nie sama obecność stresu jest problemem, a nieumiejętność kontrolowania jego natężenia. Niewielka dawka napięcia działa aktywizująco. Problem zaczyna się wtedy, gdy napięcie jest tak duże, że odczuwamy dyskomfort. Zbyt wysoki poziom napięcia może prowadzić do sytuacji, w której podjęcie jakiegokolwiek działania staje się praktycznie niemożliwe. Ma się wtedy wrażenie, że sytuacja przerasta człowieka, a okoliczności wręcz paraliżują.

Co wtedy?

Po pierwsze warto oddzielać fakty od wyobrażeń. Bardzo często przyczyną wzrostu napięcia jest nie tyle aktualna sytuacja, ile wspomnienia związane z minionymi zdarzeniami lub obawy dotyczące przyszłości. Warto rozpoznawać emocje towarzyszące wspomnieniom i myślom o przyszłości, by zupełnie niepotrzebnie nie wywoływały tak samo silnych emocji, a w konsekwencji takich samych zmian w organizmie jak te spowodowane zdarzeniami rozgrywającymi się tu i teraz.

Po drugie, wtedy gdy mamy do czynienia z dużą ilością przytłaczających zdarzeń warto zastanowić się nad hierarchią problemów, a tym samych uszeregować sprawy do załatwienia. I pamiętać, by rozwiązywać je po kolei, pojedynczo, zaś w odniesieniu do tych, których w danym momencie rozwiązać nie możemy stosować zasadę Scarlett: „pomyślę o tym jutro”.

Czytaj również

Dziecko u psychoterapeuty

Rozwój dziecka i jego funkcjonowanie bywa przyczyną wielu rodzicielskich pytań i rozterek. Nie jest łatwo zrozumieć dziecko i często zaskakujące rodziców zachowania. Nie jest też łatwo reagować na nie w taki sposób, by dziecko mogło skorzystać z pomocy

Czytaj więcej >

Witaj szkoło!

Wrzesień to początek roku szkolnego. To jednocześnie koniec wakacji. Nie tylko dla dzieci, również dla nas dorosłych, rodziców. Jak o tym czasie myślimy? Co przekazujemy naszym dzieciom? Czy początek szkoły oznacza początek czegoś nowego, ekscytującego, zmianę, która przyniesie

Czytaj więcej >

Terapeutyczna przyjaźń

Z obserwacji potwierdzonych badaniami wiadomo, że różnimy się między sobą potrzebą wsparcia, gotowością do jego dawania i przyjmowania, percepcją tego, co oferują nam inni. Kobiety mają przez całe życie więcej koleżanek i przyjaciółek niż mężczyźni. Od dzieciństwa dziewczęta

Czytaj więcej >

Kontakt

Zdjęcie lokalizacji pracowni psychologicznej Ego na ulicy Murmańskiej

Praga Południe, Wawer, Wesoła, Rembertów, Ząbki, Gocław

Pracownia Psychologiczna Ego.
ul. Murmańska 6 lok. 5
04-203 Warszawa

Pracownia Psychologiczna Ego


NIP 952 135 35 62, REGON 017441219

Murmańska 6 lok. 5,
04-203 Warszawa
Nr konta: 54 1140 2004 0000 3802 7577 5722

Pracownia Psychologiczna Ego
Niepubliczna Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna

NIP 952 135 35 62, REGON 384083617
ul. Murmańska 6 lok. 5,
04-203 Warszawa

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami

Pracujemy online

Grafika pokazująca kobietę przy telefonie i smartfonie
Logotypy komunikatorów internetowych

Naszym Klientom proponujemy również konsultacje i terapię online. Jeśli nie możesz spotkać się z nami w gabinecie, przeczytaj jak korzystać z konsultacji zdalnych i umów się na wizytę.