Tajemnicze miasteczko

Autor:
Hanna Lemańska-Węgrzecka
4 czerwca, 2021

Wszyscy znakomicie zdajemy sobie sprawę z zasad profilaktyki przeciwzawałowej. Wiemy, że nie wolno palić i należy unikać tłustych potraw, a za to powinniśmy jadać zdrowe warzywa i dużo się ruszać. Wiemy też, że cały świat lekarski domaga się od nas unikania stresu.

Wiele osób stosuje się do tych zaleceń, a mimo to niektóre z nich zapadają na choroby układu krążenia. Dlaczego? Dlatego, że być może przytoczone powyżej wskazania lekarskie nie wystarczą.

Przykładem ilustrującym tę tezę może być historia mieszkańców pewnego małego miasteczka w stanie Pensylwania. Z badań epidemiologicznych wynikało, że ludność owego miasteczka o wdzięcznej nazwie Roseto nie zapada na choroby układu krążenia. Innymi słowy, w Roseto prawie nikt nie umierał na zawał. Nic więc dziwnego, że taka sytuacja wzbudziła zainteresowanie naukowców. Rozpoczęto badania. Badano nie tylko mieszkańców, ich dietę i styl życia, ale też spożywaną przez nich wodę i skład gleby w okolicy.

Wyniki badań okazały się dość zaskakujące. Okazało się mianowicie, że wielu mieszkańców pali papierosy i cierpi z powodu nadwagi, rozwojowi której, sprzyjała dieta ze sporą ilością tłuszczu i węglowodanów, tudzież zdecydowanie za dużo kalorii. Nie bez powodu całkiem spora grupa mieszkańców Roseto miała nadwagę, a u niektórych zaobserwowano podwyższony poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Wydawało się, że nic nie wyjaśni tajemnicy Roseto. I zapewne tak by się też stało, gdyby nie systematyczne obserwacje dotyczące sposobu życia jego mieszkańców czynione przez naukowców przez wiele lat.

Okazało się, że mieszkańców cechowała wzajemna życzliwość i chęć niesienia pomocy. Wszyscy byli potomkami włoskich emigrantów, a ich sposób życia w niczym nie odbiegał od włoskiej obyczajowości. Rodzina, zazwyczaj trzypokoleniowa i wielodzietna, stanowiła dla nich wartość nadrzędną. Mężczyźni pracowali, kobiety zajmowały się domem i dziećmi. Wszystkie poważniejsze problemy rozwiązywano wspólnie, przy czym każdy z mieszkańców mógł liczyć na pomoc nie tylko swoich najbliższych, ale i sąsiadów czy znajomych, a biorąc pod uwagę wielkość Roseto, tak naprawdę znali się tam wszyscy.

Wydaje się, że właśnie to ogromne wsparcie ze strony innych, na które mógł liczyć w obliczu problemów i wynikającego zeń stresu każdy z mieszkańców Roseto sprawiło, że miasteczka nie nawiedzało widmo zawałów. Hipotezę potwierdza fakt, że w momencie, gdy do Roseto wkroczył typowy dla naszej cywilizacji styl życia charakteryzujący się nieustannym pośpiechem i dużym stopniem izolacji od innych, pod względem ilości zawałów serca miasteczko dorównało okolicy. A zatem pamiętajmy, zdrowa dieta, ruch, ale satysfakcjonujące i wspierające nas kontakty z innymi nade wszystko.

Czytaj również

Kobieta – matka

Jeszcze stosunkowo niedawno było jasne – dziewczyna dorasta, wychodzi za mąż, rodzi dzieci i opiekuje się rodziną i domem. Kobiety jednak zaczęły odczuwać brak, niedosyt, bunt wobec tego wzorca. Historia pomogła – mężczyźni walczyli na frontach dwóch wojen

Czytaj więcej >

Dziecko u psychoterapeuty

Rozwój dziecka i jego funkcjonowanie bywa przyczyną wielu rodzicielskich pytań i rozterek. Nie jest łatwo zrozumieć dziecko i często zaskakujące rodziców zachowania. Nie jest też łatwo reagować na nie w taki sposób, by dziecko mogło skorzystać z pomocy

Czytaj więcej >

Witaj szkoło!

Wrzesień to początek roku szkolnego. To jednocześnie koniec wakacji. Nie tylko dla dzieci, również dla nas dorosłych, rodziców. Jak o tym czasie myślimy? Co przekazujemy naszym dzieciom? Czy początek szkoły oznacza początek czegoś nowego, ekscytującego, zmianę, która przyniesie

Czytaj więcej >

Kontakt

Zdjęcie lokalizacji pracowni psychologicznej Ego na ulicy Murmańskiej

Praga Południe, Wawer, Wesoła, Rembertów, Ząbki, Gocław

Pracownia Psychologiczna Ego.
ul. Murmańska 6 lok. 5
04-203 Warszawa

Pracownia Psychologiczna Ego


NIP 952 135 35 62, REGON 017441219

Murmańska 6 lok. 5,
04-203 Warszawa
Nr konta: 54 1140 2004 0000 3802 7577 5722

Pracownia Psychologiczna Ego
Niepubliczna Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna

NIP 952 135 35 62, REGON 384083617
ul. Murmańska 6 lok. 5,
04-203 Warszawa

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami

Pracujemy online

Grafika pokazująca kobietę przy telefonie i smartfonie
Logotypy komunikatorów internetowych

Naszym Klientom proponujemy również konsultacje i terapię online. Jeśli nie możesz spotkać się z nami w gabinecie, przeczytaj jak korzystać z konsultacji zdalnych i umów się na wizytę.