Każdej nocy co piąty z nas cierpi z powodu kłopotów ze snem. Jedni mają problemy z zaśnięciem, których nie rozwiązuje liczenie baranów, inni co prawda dosyć szybko zasypiają, ale śpią niespokojnie, budzą się w nocy i przez kilka godzin nie mogą ponownie zasnąć. Jeszcze inni budzą się w środku nocy i nie śpią do rana.
Po co nam sen?
Tymczasem zdrowy, kilkugodzinny sen w ciągu nocy jest bardzo ważny. Chroni nas przed wyczerpaniem, pozwala zregenerować siły, jest sposobem na dobre samopoczucie. Problemy ze snem to nie tylko subiektywnie odczuwane zmęczenie, ale również kłopoty z koncentracją uwagi, mniejsza wydajność w pracy, a także duże zagrożenie dla zdrowia. Niedobór snu może powodować zobojętnienie na bodźce płynące z otoczenia, nasilenie drażliwości, co w konsekwencji może zaowocować udziałem w większej ilości konfliktów. Osoby źle sypiające rzadziej awansują, mniej zarabiają. Częściej stają się sprawcami i ofiarami wypadków. Częściej również chorują, bo nieregularny, zbyt krótki sen sprawia, że spada nasza odporność.
Dlaczego nie śpimy?
Trzy czwarte przypadków bezsenności wiąże się z problemami o charakterze emocjonalnym. Silny stres często sprawia, że przez kilka nocy z rzędu mamy kłopot z zaśnięciem lub budzimy się po dwóch, trzech godzinach snu. Wraz ze zmniejszającym się natężeniem stresu problem mija. Krótkotrwała (trwająca do 3 tygodni) bezsenność może wiązać się z chorobą somatyczną lub stresem przewlekłym. Natomiast bezsenność długotrwała, trwająca powyżej miesiąca, zawsze wymaga podjęcia leczenia. Niestety, tylko 5 proc. osób mających problemy ze snem trafia do specjalisty. Tymczasem, zamiast poddawać się problemowi lub szukać ratunku, zażywając leki uspokajające i nasenne warto, korzystając z pomocy psychoterapeuty, zmierzyć się z prawdziwą przyczyną bezsenności.
Jak sobie pomóc w bezsenności?
Jeśli chcemy dobrze spać, powinniśmy unikać:
- Snu w ciągu dnia. Nawet jeśli czujemy się senni po nieprzespanej nocy, poczekajmy do wieczora
- Picia kawy i napojów zawierających kofeinę pod koniec dnia
- Zjadania obfitej, ciężkostrawnej kolacji
- Gorącej kąpieli czy prysznica
- Aktywności fizycznej i intensywnego wysiłku umysłowego na trzy godziny przed snem
Warto natomiast:
- Zrelaksować się przed zaśnięciem
- W ciągu dnia być aktywnym fizycznie – umiarkowane zmęczenie ułatwia zasypianie
- Zadbać, by pomieszczenie, w którym śpimy było dobrze przewietrzone, a także by panująca w nim temperatura nie była zbyt wysoka
- Kłaść się spać i wstawać o stałej porze. Pozwala to wypracować względnie stały rytm snu i czuwania