Rozwój mowy

Autor:
Edyta Trębicka
4 czerwca, 2021

Mowa jest  dla  człowieka  jednym z podstawowych  narzędzi  porozumiewania się z otoczeniem. Nie sposób wprost przecenić jej roli. Człowiek  pozbawiony   możliwości  werbalnego  kontaktu z innymi,  ma trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. 

Okres  intensywnego  rozwoju  mowy to jednocześnie czas, w którym kształtuje się osobowość człowieka. Jej rozwojowi  sprzyja kontakt z otoczeniem. Mowa umożliwia go i wzbogaca, mając tym samym ogromny wpływ na rozwój i kształtowanie się charakteru.

Nie każdy wie, że proces opanowania  języka   rozpoczyna się już w  życiu  płodowym i  postępuje niemal  przez całe  życie. W  chwili przyjścia na świat noworodek  jest już przygotowany  do  odbioru ludzkiej  mowy. W  pierwszych  miesiącach wydaje  samorzutne  dźwięki  (głużenie). Półroczne dziecko zaczyna wypowiadać i  powtarzać  dźwięki świadomie (gaworzy).  Głużenie jest odruchem  bezwarunkowym;  to trening  narządów mowy,  pojawiający  się  nawet  u dzieci  głuchych. Gaworzenie  jest  odruchem  warunkowym,  wymagającym  słuchu.  Jest ono treningiem  artykulatorów,  ale  i  słuchu  mownego (fonematycznego) .  Około 12 miesiąca  dziecko  rozumie już  około 10 słów.

Choć rozwój  mowy  uwarunkowany  jest biologicznie,  rozwój słownikowy  w  dużym  stopniu  zależy  od  środowiska.  Pewne koncepcje, m.in.  N.  Chomsky’ego,  dowodzą, iż  niemowlę  rodzi  się  z  tzw. uniwersalną  gramatyką  i  specyficznymi  mechanizmami uczenia  się języka.  To dlatego wszystkie dzieci  przechodzą przez  takie same etapy  w rozwoju  mowy. Spore  różnice  indywidualne dotyczą  głównie zasobu słów, który zależy  od  czynników  środowiskowych  stymulujących bądź nie  rozwój  mowy. 

Opóźniony  rozwój mowy jest sygnałem, że dziecko powinno trafić do specjalisty –  logopedy lub  neurologopedy. Potrafi on określić przyczynę opóźnienia (czasem  wymaga to przeprowadzenia dodatkowych badań)  i zaplanować  skuteczną terapię umożliwiającą dziecku  rozwijanie  sprawności  komunikacyjnej  na maksymalnym poziomie. Będzie ona różna, w zależności od  rodzaju zaburzenia.  Inaczej pracuje neurologopeda, gdy dziecięce problemy spowodowane są  małą  sprawnością  artykulatorów,  inaczej, gdy ich przyczyną jest upośledzenie umysłowe,  a jeszcze  inaczej,  gdy są one spowodowane ubytkiem  słuchu.

Do   najczęstszych  przyczyn   opóźnionego  rozwoju  mowy  należą:

  • opóźnienie  dojrzewania lub uszkodzenie układu nerwowego
  • mała sprawność  motoryczna  aparatu  mowy
  • upośledzenie słuchu
  • zaburzenia psychiczne i  emocjonalne
  • brak  właściwej  stymulacji
  • dwujęzyczność

Jeśli więc  kilkumiesięczne  niemowlę  nie  powtarza  ciągów sylab (gaworzenie),  dwulatek nie  rozumie  prostych  poleceń  i  nie  wypowiada  żadnych  słów,  a  trzylatek  nie  próbuje  budować  prostych  zdań, to należy  skontaktować się  ze specjalistą – logopedą lub neurologopedą.

Czytaj również

Dziecko u psychoterapeuty

Rozwój dziecka i jego funkcjonowanie bywa przyczyną wielu rodzicielskich pytań i rozterek. Nie jest łatwo zrozumieć dziecko i często zaskakujące rodziców zachowania. Nie jest też łatwo reagować na nie w taki sposób, by dziecko mogło skorzystać z pomocy

Czytaj więcej >

Witaj szkoło!

Wrzesień to początek roku szkolnego. To jednocześnie koniec wakacji. Nie tylko dla dzieci, również dla nas dorosłych, rodziców. Jak o tym czasie myślimy? Co przekazujemy naszym dzieciom? Czy początek szkoły oznacza początek czegoś nowego, ekscytującego, zmianę, która przyniesie

Czytaj więcej >

Terapeutyczna przyjaźń

Z obserwacji potwierdzonych badaniami wiadomo, że różnimy się między sobą potrzebą wsparcia, gotowością do jego dawania i przyjmowania, percepcją tego, co oferują nam inni. Kobiety mają przez całe życie więcej koleżanek i przyjaciółek niż mężczyźni. Od dzieciństwa dziewczęta

Czytaj więcej >

Kontakt

Zdjęcie lokalizacji pracowni psychologicznej Ego na ulicy Murmańskiej

Praga Południe, Wawer, Wesoła, Rembertów, Ząbki, Gocław

Pracownia Psychologiczna Ego.
ul. Murmańska 6 lok. 5
04-203 Warszawa

Pracownia Psychologiczna Ego


NIP 952 135 35 62, REGON 017441219

Murmańska 6 lok. 5,
04-203 Warszawa
Nr konta: 54 1140 2004 0000 3802 7577 5722

Pracownia Psychologiczna Ego
Niepubliczna Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna

NIP 952 135 35 62, REGON 384083617
ul. Murmańska 6 lok. 5,
04-203 Warszawa

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami

Pracujemy online

Grafika pokazująca kobietę przy telefonie i smartfonie
Logotypy komunikatorów internetowych

Naszym Klientom proponujemy również konsultacje i terapię online. Jeśli nie możesz spotkać się z nami w gabinecie, przeczytaj jak korzystać z konsultacji zdalnych i umów się na wizytę.